Akvárium 3 - První osádka

7. srpna 2013 v 18:44 | Vikomt |  Akvaristika
Akvárium 3 - První osádkaKonečně jsem si udělal čas k probrání fotek a dopsání článku. Ta vedra mě zmáhají, tak se omlouvám. Zatím jsem o akváriu napsal dva nudné články, to nejzajímavěší jsem vždy jen nakousnul. Na co se každý začínající akvarista těší? No přece na vypuštění prvních osadníků do svého čerstvě zaběhnutého akvária! Tedy aspoň já nemohl radostí dospat.


Zabíhání akvária je nejpodstatnější věc, která se nevyplatí podcenit! Chápu, že to čekání je opravdu dlouhé, ale člověk se tím vyvaruje zbytečných komplikací. (Týden nestačí, mám to ověřené.)

Doporučuji prostudovat články na Rybicky.net - konkrétně tento článek (www).

Už jsem prozradil, předpoklad - betty, neonky a nějakou úklidovou četu u dna.

Moje první osádka:

1) Betta pestrá - Bojovnice pestrá - Betta splendens
Tato rybka mě naprosto okouzlila svým půvabem a zajímavým chováním. Plánuji se ji věnovat i v dalších článcích.


Dali jsme mu jméno Merlin. Takto jsme si ho dovezli z obchodu. Naprosto nás okouzlil. Vybírali jsme mezi CT (crown tail) a VT (veiltail) typem. Ještě večer jsme doma probírali, že se nám CT moc nelíbí a vezmem si radši klasiku - VT. (O těch typech vám napíšu v příštích článcích...) V obchodě jsme požádali, aby nám ukázali i ryby, které mají v "záložáku". U těch vystavených (chudinky! vyčerpané zmožené polomrtvé ryby v sotva cca 3 litrech - což je běžné, tato ryba se takto prodává) měli napsáno něco jako: "Pokud se vám nelíbíme, máme v záložáku ještě bratříčky...". Mám pocit, že tu ceduli už asi zrušili. :D Jsem velmi zvědavý a vybíravý. Paní nám přinesla prvního na ukázku - si asi myslela, že skočím hned po prvním kousku, co mi ukáže. Vyžádal jsem si, aby mi ukázala víc samců. Vždy přinesla jen jeden kelímek. Jsme si říkali, že nás mohla rovnou vzít do toho jejich kumbálu. :D Nu dobrá... v druhém kelímku byl obrovský rudý VT samec, který měl na závojích stříbrné paprsky a podél tělíčka stříbrné tečky. Z té nádhery jsem šel do kolen - byl jsem tak okouzlen, že jsem byl pevně rozhodnut pro tohoto! Můj spolubydlící pronesl: "Ukažte nám ještě další!". Málem mi upadla čelist. :D Paní tedy přinesla třetí kelímek a pak i čtvrtý a právě v tom čtvrtém byl on... náš úžasný Merlin. Nešlo odolat, víc jsme vidět nepotřebovali!

Takže předpoklad: rudý/oranžový/béžový VT samec nevyšel. :D Máme tedy tyrkysového CT.***


***


2. Corydoras paleatus - Pancéřníček skvrnitý
V tomto ohledu jsme se dopustili menšího zločinu. Pancíkové jsou hejnové ryby, které se v menším množství necítí dobře - jsou plaší. V nevědomosti jsme si koupili jen dva - klasického a albína. Kdyby mi bylo řečeno, že bych měl koupit aspoň 4-5, koupil bych je. Ti naši tedy plaší nejsou - což nás překvapilo. :D Větší prohřešek je, že pancéřníček skvrnitý by měl být ve větším akváriu. Pancíkům se budu věnovat v budoucích článcích.

Klasický pancéřníček skvrnitý

***

Pancéřníček skvrnitý - albín


3. Ancistrus sp. - Krunýřovec sp. (asi)
Toto je naším velkým prohřeškem. Ancíkové jsou velmi užiteční, ale jsou velkým producentem odpadu. Navíc ancík je velká ryba a není vhodný do menších nádrží. Máme jen jednoho a musím říct, že je úžasné pozorovat ho. Paní prodavačka nám ho doporučila. Tvrdila, že už nevyroste. Nikdy nevěřte prodavačům ve zveráči! :D


4. Ampullaria australis - Měchýřovka východní
Užitečný šneček! Člověk si řekne, že pomůže od řasy, zbytků,... nám pomohla do rostlin. :D Přišli jsme o 50% rostlin.


5. Paracheirodon innesi - Neonka obecná - Tetra neonová
Úžasná mírumilovná hejnová ryba. Oblíbenci mého spolubydlícího. Mě neonky prostě vůbec neuchvátily. Naše komando mělo celkem 10 jedinců. Říkal jsem jim neonové komando. :D


6. Viz. první bod... samičky betty splendens
Samice jsme dodali o několik dní později! Nejprve jsme vypustili jen jednu samičku. Ve zveráči měli jen dvě. Samice jsou někdy velmi nedostatkové zboží. Naší první princezničkou byla ta tmavá. Druhý den jsme z lítosti jeli i pro druhou samičku - ta bílorůžová s fialovými ploutvičkami. Z lítosti člověk udělá takových chyb.

Naše první samička - klasika + lehce rudé ploutve (přivezli jsme si ji s tou ampulárkou)

***

Pohled na obě.

***

Merlin neměl radost! :D

***

Bílá samička v úkrytu :D

V článku píši o původní osádce a vůbec nerozebírám komplikace, které nám to přineslo. Momentálně máme většinu osádky jinou! Každý nějak začíná. Chybami se člověk učí.

Člověk si před zařizováním akvária přečte tuny informací, má pocit, že je chodící encyklopedie a v praxi to totálně podělá.

Příští článek o rybkách (a mé blbosti) určitě bude, ale zatím váhám, na co se zaměřím. Chtěl bych napsat o chybách, kterých jsem se dopustil a jak jsem se s tím popral. (Těch bylo tolik, že ani nevím, kde začít. :D ) Mám teď také spoustu zážitků a nové zkušenosti, o které bych se chtěl podělit. Třeba jak Merlin vybublal své první hnízdo a poprvé se třel s snaší novou samicí - což je můj včerejší zážitek. :D Uvidím, musím to promyslet.

V článku jsou použity pouze mé fotografie, omlouvám se za jejich kvalitu! (Na avatar v úvodu byla použita jedna z mých nejnovějších šablon - brzy zde budou ke stažení!)
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Carmen Carmen | 7. srpna 2013 v 20:02

Těším se na další rybičkočlánky! :)) A z Merlina-taťky mám radost... Jen doufám, žes je přitom nějak moc nápadně nesledoval :D

2 Vikomt Vikomt | E-mail | Web | 7. srpna 2013 v 20:34

[1]: :D Nebudu zapírat, snažil jsem se celý akt dokumentovat, ale nedařilo se... 10 mega foťák + přes akva-sklo prostě nezvládá. Maj v akvárku 30 díky těm vedrům a to je pro ně ideální teplota ke tření. Jen ostatní spolubydlící z toho nejsou nadšeni. :D

3 Živočich Živočich | Web | 8. srpna 2013 v 3:35

Máš nejen příjemně čistý - pohodový Webík, ale i fotky jsou profi, no,..  krásné. Je vidět, že máš pro to cit. Články a popisy si velmi rád přečtu. Ty lišty komentářů máš 100% čisté a hezké. Je vidět, že grafika tě velmi baví a neponecháš žádnou nikde žádnou chybku ???. Budu se zde rád vracet. :-)

4 Vikomt Vikomt | E-mail | Web | 8. srpna 2013 v 10:34

[3]: Děkuji moc!

Fotky se mi bohužel moc nedaří, nemám na to techniku. Chtělo by to pořádně nadupanej foťáček s nějakým tentononc proti odrazu na skle/hladině.

Jsem chronický puntičkář. :D

5 Můj Japonský Dům Můj Japonský Dům | Web | 8. srpna 2013 v 12:48

Bylo by lepší, kdyby fotky byly o trošku větší, špatně rybky rozeznávám, ale jako článek je pěkný. Osádka se povedla.

6 Vikomt Vikomt | E-mail | Web | 8. srpna 2013 v 13:33

[5]: Klikni na fotku, zobrazí se ti plný náhled! Fotky mají rozměr 700x525, což nepovažuji za malé. :D

7 Destinaetus Destinaetus | E-mail | Web | 20. srpna 2013 v 14:37

Ten Merlin to je teda vážně bomba! :)

Brácha měl jednou akvárko (minimálně 10 let zpátky), ale asi si žádný info nehledal, protože nakonec žádný akvárko nebylo :D

Ale já sem přemýšlel, že kdyby se mi jednou povedlo mít vlastní byt, tak bych si nějaký pořídil. Ale už bych asi chtěl nějaký větší. Když sem byl na základce, tak ve druhém ročníku sme byli ve třídě, kde měl jeden učitel umístěné svoje mega velký akvárko a od té doby bych chtěl podobný :D

8 Vikomt Vikomt | Web | 21. srpna 2013 v 13:41

[7]: Merlínek je fakt zlatíčko, ale to asi každej bojovník. Nejlepší na nich je, že každý má jinou osobnost. Člověk nikdy neví, co si koupí.

Jó to moje spolubydlící polovička taky akvárkovala, tak jsem předpokládal, že mě něco naučí. Nakonec jsem byl v šoku, když mi popisoval jeho osádku v necelých 30l. :D I tak by mě zajímalo, jak ta rybí polívka asi vypadala. :D Nakonec jsem vše musel načíst z knih a netu. :D Nejhorší jsou takové ty zavedené poměry - např. ancistrus musí být v každém akvárku (živá škrabka na řasy) = kravina největší.

Určitě je mnohem lepší začínat větším akváriem! Ve výsledku to pak je méně údržby, více potěšení a spokojené ryby - což je to nejdůležitější. Někteří dělají velkou chybu, že se bojí a raději si koupí nějaké menší akvárko (chtějí to zkusit) a po týdnu si jdou pro větší. Hlavně u bett... v dnešní době jsou v módě bettária... akvárium o objemu 3 nebo dražší 9l cca (voda není po okraj a jsou tam dekorační kamínky a nějaká umělá dekorace takže v tom je míň vody) Je to tak prťavý a hnusný, že ta betta se v tom ani neotočí a navíc se to musí čistit každý den. Ve zverimexech prodaj člověku opravdu parádní mučící nástroje. Na internetu jsem párkrát nalezl: betta kit 3l v něm teda samec betty a ještě k němu šneka - ampulárii (ampulária se dává 1 na 60l) lidi si asi představují, že bude žrát umělou kytku nebo co. :D Pokud by tě lákala jen betta splendens - samec, není problém mít jen jeho ve 20l, ale hlavně mu dopřát živé kytky a jednu plovoucí. Betťáci jsou samotáři, mají rádi svůj klid a svůj prostor. Samičku vyhledávají jen v době tření, proto se spolu nechovají (, ale ve vhodných podmínkách mohou).

9 shariony shariony | E-mail | Web | 27. srpna 2013 v 8:47

Rybičky sice žádné nemám, ale píšeš o nich tak poutavě, že se těším na další článek! :D

10 Vikomt Vikomt | Web | 27. srpna 2013 v 9:27

[9]: Děkuji. Zábava se zvířátkama mě vždy posedne. Není to sice tak náročné jako pejsek/kočička, ale je to nehorázně zajímavější.

11 mengano mengano | E-mail | Web | 31. srpna 2013 v 7:22

Parádní beťáček :-) Mně momentálně přivádí k zoufalství moji pomatení ancíci. Začínala jsem se 2 kousky a zcela nedobrovolně se ze mne stal hlavní dodavatel zverimexu :-) Asi mám v akvárku nějaké erotické klima, protože se množí jako na běžícím pásu. Včera jsem opět zjistila, že taťka sedí pod kokosem na dalších vejcích.
Sumečci by si fakt zasloužili, aby jich bylo víc :-)

12 Vikomt Vikomt | Web | 31. srpna 2013 v 11:56

[11]: Ancíkové jsou tím pověstní. :D Bratr mého spolubydlícího jich má plné akvárko. Škoda, že nemá zlatýho v závojové formě... to je nádhera. Momentálně přemýšlím, komu bych toho našeho daroval. Potrhal mi betťáka, tak si u mě zajistil brzkou deportaci. :D

Pancíkové si určitě zaslouží větší hejno  a budou ho mít. Nehorázně mě zajímá jejich rozmnožování. :D

Nám se pravidelně množí betty, povedlo se jim to asi 4x, jen nemáme prostory, takže z toho nic není, ale ta podívaná je prostě kouzelná.

13 mengano mengano | E-mail | Web | 31. srpna 2013 v 15:00

[12]: Já mám zlatou samičku, ale bez závoje. Sameček je černý a mají spolu krásně flekaté potomky. Tos mě překvapil, že je ancík tak agrasivní. Ti moji jsou docela ňoumové, spíš dostávají na prdel od čichavců :-)
Pancéřníčci se mi taky už několikrát rozmnožili, ale zjistila jsem to, až když se ukázali malí prcci. Takže technika mi zatím zůstala utajená :-)
Pokouší se množit i skaláry, jenže jsou pitomé a vajíčka požerou. Nemám žádnou odchovničku, takže nechávám všemu volný průběh.

14 Vikomt Vikomt | Web | 31. srpna 2013 v 15:44

[13]: Mno ono to bylo takové zamotanější. Betťák měl hnízdo plné mladých, poctivě hlídal, ani nežral a ancík měl potřebu čistit sklo v okolí hnízda. Betťák teda natáhnul ploutve a čekal, že ancík odplave, ale ancík na něj zaútočil a chvilku ho pronásledoval. Z betty lítaly jen cáry modrých ploutviček, neměl šanci.

Od toho incidentu je v akvárku klid. Ancíkovi se kokos, který jsem mu tam dal nelíbí, tak si vykopal jeskyňku pod kamenem.

Nebyla by fotka těch flekatých potomků? Hodně mě to zaujalo. :D

Teď jsem nejvíc zoufalý z takové jemné řasy, která se nám dělá na kytkách. Nevím, co s tím. Byl jsem rád, že se některým kytkám začalo konečně dařit a pak je porostla řasa a kytky zase chcípaj. Kdyby ty kytky aspoň nebyly tak drahé. Uvažuju nad chemií, které jsem se snažil bránit.

15 mengano mengano | E-mail | Web | 31. srpna 2013 v 17:25

[14]: Nemůže být na vině sluníčko? Tedy pokud náhodou na akvárko občas zasvítí. Loni mě to trochu potrápilo. S akvárkem se mi nechtělo hýbat a tak jsem to řešila hadrem přehozeným přes sklo. Možná to byla shoda náhod, ale řasy se přestaly dělat a mám čisto.
Fotky zkouším dělat pořád. Mám ovšem ten samý problém co ty. A to ty máš fotky proti těm mým úplně výstavní :-)
Jednak se ti mizerové pořád melou, pokud se rozhodnou usadit na skle, tak jim můžu fotit maximálně bříška.
Až se mi nějaká povede, dám vědět :-)
Mému vrchnímu ancíkovi trvalo rok, než se rozhodl hnízdit pod kokosem. Asi tak pětkrát hlídal vajíčka pod kořenem. Taky chudák celou dobu nevylezl na krmení.

16 Vikomt Vikomt | Web | 31. srpna 2013 v 23:27

nn, tím to nebude, nemáme to u okna. Vůbec netuším, jak to z těch kytek dostat.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama