Svíčky

20. února 2014 v 21:29 | Vikomt |  Tvorba
Při své praxi se setkávám s různými technikami a vychytávkami, které si vždy velmi rád zkusím. Kdysi jsem tu psal o mém prvním setkání s pedigem, tak proč nenapsat i něco o svíčkách.

Jistě existuje spousta možností a vychytávek k výrobě svíček, můj obor to bohužel není, proto prosím omluvte mou terminologii a velmi zjednodušený popis. Účel tohoto článku není psát návod pro výrobu svíček. Svíčkování je velmi jednoduchá a přitom kreativní technika, která zcela jistě zabaví, zaujme každého tvořivce. Tvořivosti se meze opravdu nekladou.Výroba pokud se to tak dá nazvat probíhala velmi jednoduše. Vzít vymazanou formu, upevnit knot, naházet tam kostky vosku a zalít to roztaveným voskem, počkat den než to stuhne a pak to "vyžehlit" na pánvičce. Toť celé. Ano, bylo to takto primitivní. Měli jsme s klienty k dispozici místnost vyhrazenou jen pro výrobu svíček. Vosk byl snad všude. Měli i vlastnoručně upravený pult, pro usnadnění práce s knotem. Domnívám se, že i kovové formičky byly domácky vyrobené. Bohužel mě nenapadlo dokumentovat i toto.

I v takto jednoduché činnosti bylo však místo pro kreativitu. K dispozici byl velký výběr tvarů pro svíčky, velký výběr barev vosku, který byl navíc i různě "naparfémován".

Klienti vyráběli převážně svíčky ve tvaru kvádru. Hotové výrobky se pak prodávaly.

Zábavná byla i příprava kostek z vosku, které se pak naházely do připravených forem. Do roztaveného vosku vhodit speciální barvu v prášku - případně více barev, trocha vůně a celé to nalít na připravený plech. Nechat lehce vychladnout a za vlažna nakrájet. Studené by se to velmi těžce krájelo. Ano, opět velmi jednoduché, ale i přesto opět zábavné. Člověk si připadá jako chemik. :D

Nejlepší na výrobě svíček je moment překvapení. Takovou dobu musíte doufat, že se horký vosk dostal úplně všude, aby tam nebyly díry nebo aby vám vyšly barvy podle vašich představ. Musíte čekat aspoň den, než svíčka vychladne a pak máte zcela originální dílo nebo dárek pro své blízké.

Moje první svíčka vypadá takto. Stále ji mám. Neodvážil jsem se ji ještě zapálit. Mám rád hry s barvami, tak jsem samozřejmě jako vždy začal experimentovat. Naházel jsem si tam tedy rovnou 4 barvy kostek. Některé kostky vosku pustily barvu a některé ji naopak držely. Dobré vědět pro příští experimenty. Popravdě kamarádčina fialová s černými kostkami byla lepší, ale to kamarádce říkat nebudeme. :D


(kliknout pro zobrazení v plném rozlišení)

***

Můj druhý pokus. Mé šmejdění po svíčkárně přineslo velký objev. Spešl vosk. Asi byl koupen z nějakého e-shopu. Takže vosk ve tvaru spirál, vlnek a ještě většinou dvoubarevný... byl jsem v ráji z těch spirál. :D Vše jsem musel zkusit! Moje výsledná svíčka dopadla takto.


(kliknout pro zobrazení v plném rozlišení)

***

Třetí pokus už musel být něco úplně jiného. Takže jsem přešel k jinému tvaru. Výsledek se mi tedy vůbec nelíbil. Bylo to málo barevné na mé poměry. Jak by řekla kamarádka: "To je na tebe málo psychadelický." Pravda, pravda... :D Tvarově to bylo pěkné, ale jinak nic moc.


(kliknout pro zobrazení v plném rozlišení)

***

Do čtvrtice ještě větší extrém. Je libo kulatá svíčka? No taková divná mandarinka z vosku. :D Forma byla ze dvou kusů, což ty předešlé nebyly. Zkusit se má vše, že?


(kliknout pro zobrazení v plném rozlišení)

***

Pohled na všechny mé výtvory.


(kliknout pro zobrazení v plném rozlišení)

***

Náhodou jsem se na toto pracoviště dostal ještě jednou asi po roce. Tak proč si nedat repete? Tato svíčka udělala někomu velkou radost. ;)


(kliknout pro zobrazení v plném rozlišení)

***

Pro případné zájemce a zvědavce mám ještě poslední odkaz -> do galerie, kde si můžete prohlédnout všechny fotografie. Svíčky jsem nafotil z více úhlů a nepřijde mi podstatné ani praktické zahltit článek cca třiceti fotkami, když tu máme docela obstojnou galerii. ;)

***


***

Pokud by vás zajímalo, jak tyto svíčky hoří a jestli opravdu voní, tak to vám bohužel nepovím. Svíčky mám vystaveny jako trofeje. :D V budoucnu bych si ještě velmi rád zkusil výrobu gelových svíček. Doufám, že se mi naskytne příležitost.
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Carmen Carmen | 20. února 2014 v 21:37

Aaaa, já chci taky vlastní svíčku! <3

2 stuprum stuprum | Web | 21. února 2014 v 13:51

Vyrob i mně.

3 eva eva | Web | 24. února 2014 v 18:26

Z pediku mrkni na to svíčky jsou moc hezké :-)  :-)ZDRAVÍM EVA

4 JP Joina JP Joina | Web | 25. února 2014 v 18:04

Já jsem se s tím ještě nesetkala, ale doma jednu máme, když sestra dělala ve škole.
Tvoje pokusy vypadají dobře. Proč bych to nemohla  vyzkoušet i já.

5 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 2. března 2014 v 17:29

Myslel jsem, že jako vikomt budeš preferovat vosk pečetní.

6 Vikomt Vikomt | E-mail | Web | 13. března 2014 v 10:16

[1]: Čajovou? :D

[2]: Taky čajovou? :D

[3]: Děkuji za tip, máš zajímavý blog. ;-)

[4]: Doporučuji. :-)

[5]: Ty mě vždycky něčím odrovnáš. :D

7 mengano mengano | E-mail | Web | 28. března 2014 v 23:47

Ty svíčky jsou převelice pohledné :-)
Loni jsem se patlání svíček taky věnovala a dost jsem si u toho užila. Obzvlášť když mi čokl rozšlapal vosk po kuchyni.
Ale nápad s kostkami se mi moc líbí, to jsem neznala. Nemám formy, tak používám různé skleničky a ruličky z kartonu. Ale jde to celkem obstojně.

8 Vikomt Vikomt | E-mail | Web | 30. března 2014 v 22:49

[7]: Na papírové ruličky si pamatuji velmi dobře. Vosk byl všude kolem, jen ne v ruličce. Jako děti jsme experimentovali. :D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama