Elegantní stálice

6. března 2014 v 20:52 | Vikomt |  Rostliny
Dnešní článek bych chtěl věnovat rostlině, kterou pěstovaly již naše babičky. Jedná se o překrásný hvězdník, je také znám jako amaryllis nebo hippeastrum, jedna webová stránka mluví i o zornici - což slyším prvně i já. S touto rostlinou jsem se poprvé setkal na základní škole, kde mě naprosto očarovala svými květy. Netrvalo dlouho, a na jednu nádhernou rostlinu jsem narazil v obchodě. Přemrštěná cena mě tenkrát vůbec nezajímala. Natěšeně jsem si toho krasavce přivezl domu. Následující rok mi znovu vykvetl, což byl pro mě jasný signál, že potřebuje bratříčka. Nyní má již 8 bratříčků a z hvězdníků se tedy stala má posedlost.Můj první hvězdník.


(Pro zobrazení v plném rozlišení klikněte na obrázek!)

*** *** ***

Opět můj první hvězdník. Fotka z jiného roku. Pohled na celou rostlinu.


(Pro zobrazení v plném rozlišení klikněte na obrázek!)

Amaryllis je však chybné označení. Toto označení patří cibulnaté rostlině Amaryllis belladona (amarylka spanilá), kterou v běžném prodeji neseženete. Amaryllis belladona pochází z jižní Afriky a je rozšířen na Azorách a na Normandských ostrovech.

V mém článku se věnuji pouze rostlině hippeastrum, která pochází z Jižní Ameriky. Narozdíl od "pravého" amarylisu kvete v pozdní zimě a zjara.

Název hippeastrum lze vyložit od řeckého slova hippeus = rytíř a astron = hvězda. Německy Ritterstern = rytířská hvězda. Někteří název odvozují od řeckého hippos = kůň, protože zavřené květy připomínají koňskou hlavu.

Detail zavřeného květu - moc mi nepřipomíná koňskou hlavu.


(Pro zobrazení v plném rozlišení klikněte na obrázek!)

Hvězdník je rostlinou, kterou sotva přehlédnete. Rostlina vytváří obrovské cibule, prý i s obvodem větším jak 30 cm. Z cibule vyrůstá nejprve jeden nebo dva stonky, většinou se čtyřmi květy. Později se objevují i dlouhé řemenovité listy.

Hvězdník je na péči velmi nenáročná rostlina, ale již jsem se setkal s tím, že někomu nechce kvést. Bohužel to potkalo i mě. Minulý rok jsem si domů s nějakou rostlinou přivezl parazity - nejspíš vlnovník, který se velmi těžko hubí. Moje hvězdníky to velmi vysílilo a letos kvete jen jeden, ale má aspoň dva stonky. Hlavní však je, že jsme se toho hnusnýho brouka zbavili.

Co dělat po odkvětu? Pokračujte v zálivce a přihnojujte. V létě můžete podpořit růst letněním. Je možno i vysadit rostlinu přímo do země, ale není to podmínkou. Venku může být od května do prvních mrazíků (přibližně polovina září).

Rostlina vykvétá v zimě a brzy na jaře, proto musíme v průběhu září a října přestat zalévat. Rostliny necháme 10 týdnů v suchu a umístíme do chladnější místnosti. Omezení zálivky se projeví žloutnutím a usycháním listů - listy můžeme tedy ustřihnout. Po uplynutí vegetačního období přemístíme rostlinu do místnosti s pokojovou teplotou. Až se rostlina začne probouzet (začne vyrůstat květ, list), začneme zalévat. Květní stvol je poměrně dlouhý a je někdy nutné zajistit mu oporu. Dále bych pak doporučil využít i těžký květník z keramiky, už se mi několikrát stalo, že mi hvězdník spadnu ze stolu i s květináčem.

Při pěstování si dejte pozor na houby a plísně!


(Pro zobrazení v plném rozlišení klikněte na obrázek!)

Hvězdník není potřeba každoročně přesazovat. Každopádně ideální doba je po skončení vegetačního klidu. Použijte propustnou zeminu. Mezi cibulkou a kvetináčem musí bý 2 cm prostor. Hlízu zasaďte tak, aby 2/3 byly nad zemí!

Na obrázku vidíte můj nejstarší hvězdník při jeho prvním přesazování.


(Pro zobrazení v plném rozlišení klikněte na obrázek!)


Ukázky mých hvězdníků.

Tento rudý krasavec byl pro mě překvapení. Koupil jsem ho na tržnici, když byl ve fázi, kdy teprve začal vystrkovat stvol. Nebyl nijak označený - pouze byl chybně popsán jako amaryllis.


(Pro zobrazení v plném rozlišení klikněte na obrázek!)

*** *** ***

Tento fešák je na tom naprosto stejně jako ten předchozí. Také velké překvápko zakoupené na stejném místě. Radoval jsem se, že bude čistě bílý, ale nakonec se z něj vyvrbilo toto.


(Pro zobrazení v plném rozlišení klikněte na obrázek!)

*** *** ***

Minulý rok jsem narazil v jednom obchodě na tento skvost. Několik dnů jsem odolával... Nešlo mu odolat! Jedná se Tres Chic.


(Pro zobrazení v plném rozlišení klikněte na obrázek!)

*** *** ***

Mezi mé oblíbence patří kousek pod názvem Sweet lilian. Název asi napovídá čemu se bude podobat. Je nádherný.(Pro zobrazení v plném rozlišení klikněte na obrázek!)

*** *** ***

Dále bych vám představil ještě jeden kousek, který je také velmi zajímavý. Jmenuje se Picotee. Má bílé květy s rudým lemem. Bohužel nemám lepší fotku, než je tato. Je to květ, který ještě není plně otevřen. Nějak jsem opomněl fotit.(Pro zobrazení v plném rozlišení klikněte na obrázek!)

*** *** ***

Teď vám představuji hvězdník, který byl prodáván v nějaké mini sérii kolibřích amaryllisů. Což bylo plato prťavejch nic moc hvězdníčků... takové nedomrdlé cosi, které mě vůbec nezaujalo. Lidi to taky moc nebrali. Jeden z nich začal v tom obchodě nějak přerůstat ty ostatní a když se otevřel... byl plnokvětý! Ostatní hobití sourozenci měli jednoduché květy. Říkám mu Mutant. :D Když odkvétal smrděl jako ryba. :D Měl jsem štěstí, je to nádherný kousek.


(Pro zobrazení v plném rozlišení klikněte na obrázek!)

*** *** ***

(Pro zobrazení v plném rozlišení klikněte na obrázek!)

Toto byl poslední hvězdník, který vám v tomto článku představuji. Pozorný čtenář si jistě všimnul, že tu prezentuji méně rostlin než ve skutečnosti mám - mám jich celkem 9. Problém je ten, že jsem dostal od jedné květinky odkvetlé cibule zadarmo, takže je to i pro mě velké překvapení...

Hvězdníky mě nikdy nepřestanou fascinovat. Téměř rok čekáte na tu nádheru. Těšíte se na ně. Odvážím se i tvrdit, že hvězdník je nejkrásnější květina, která může být středem pozornosti při vánočních svátcích. Kam se na ně hrabe vánoční hvězda. Těchto úžasných rostlin si vážím mnohem více než orchidejí, na kterých ty květy visí i rok. Hvězdník sice kvete krátce, ale o to víc si toho vážíte a vychutnáváte si to. Tato květina je vděčná a nenáročná a za dobrou péči se vám odmění překrásnou podívanou v podobě nádherných obrovských květů.

*** *** ***

Ukázka vyvázaného hvězdníku z dílny mojí polovičky. Výhoda bydlet s floristou. :P


*** *** ***

Zajímavé tipy:
1) Hvězdníky vás mohou překvapit i vůní! Bílý hvězdník voní více než červený.
2) Doba kvetení lze značně ovlivnit.
3) Stvol někdy dosahuje i půlmetrové výšky.
4) Květ může dosáhnout i patnácti centimetrů.
5) Zalévejte z vrchu, ale ne na cibuli.
6) Můžete se pokusit vypěstovat mladé rostliny ze semenáčků, ale to nedoporučuji.
7) Vhodné je množit z dceřiných cibulí. Trvá však 2 - 3 roky než pokvetou.
8) Lze pěstovat i ve speciální váze.
9) Hvězdník se běžne používá i jako řezaná rostlina.
10) Květy hvězdníků jsou velmi různorodé. Lze je roztřídit na velkokvěté, plnokvěté, malokvěté, cybister (exoti s netradičními barvami a tvary květů), trumpet (protáhle květy ve tvaru trumpety).

Informace jsem čerpal z Encyklopedie pokojových rostlin, Kouzlo rostlin, Pokojové květiny od A po Z, Cibuloviny. V článku jsou použity opět jen mé autorské fotografie. Nepřeji si, aby byl můj článek nebo jednotlivé části kopírovány bez mého svolení.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Lileas Lileas | Web | 7. března 2014 v 8:52

Ten Tres Chic je nádherný.. a když jsem sjela očima níž, tak si říkám, jé, ten je jako lilie :) A ono jo, Sweet lilian, taky krása..
Až budu mít zasejc někdy prostor, tak bych se chtěla přeci jenom vrhnout ve větším na africké fialky, máme jich tu beztak už mnoho a tak nějak to mám v krvi, že se k nim generačně upínáme.. :)

2 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 7. března 2014 v 22:31

Nádhera, dostala jsem chut zajít do obýváku, přičichnout si, pokochat se a pomazlit s mým růžovo-bílým hvězdníkem :)

3 Magdaléna Magdaléna | Web | 9. března 2014 v 9:39

Páni! Jsi skvělý pěstitel... Já, navzdory vší snaze, jsem zahubila i kaktus...
Patnácticentimetrový květ - to musí být nádhera :)

4 Ježurka Ježurka | Web | 10. března 2014 v 14:32

To je nádhera! Když to někdo umí, tak je to sranda. Myslím to pěstovat. Já mám teď mj. 4 orchideje a ty jsou také krásně barevné. Přeji, ať se dál daří! Jsi šikula!

5 Vikomt Vikomt | E-mail | Web | 17. března 2014 v 20:50

[1]: Tres Chic momentálně jako jediný vykvétá právě teď. Africké fialky máme nakonec taky... spoustu prcků, že si ani neumím představit, kam je umístíme.

[2]: Like. ;-)

[3]: Někdy i ta mrňavá kvítka potěší, ale co je větší, to je přece lepší. :D Dělám si srandu. V případě takové ludisie, což je méně známá orchidejka, jsou ta mrňavá kvítka božská - holky mě překvapily, že bez problému opět kvetly.

[4]: Orchidejky moc nemusím. Máme jich v 1+1 asi třicnáct (nepočítám mimina, která na nich vyrostla) a dvou střevíčníků a dvou kattley jsem se zbavil, tedy dal mamince. :D Těch střevíčníků mi teda bylo hodně lílo, ale mně to nekvete a u ní to kvete pravidelně. Holt si je nafotím u ní, ať mohu konečně dopsat článek. :D

6 JiHei - Fotografie JiHei - Fotografie | E-mail | Web | 27. března 2014 v 14:21

Nádherné květy... :-)

7 Vikomt Vikomt | E-mail | Web | 30. března 2014 v 22:43

[6]: Děkuji.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama