Samice bojovnice pestré

20. června 2014 v 8:49 | Vikomt |  Akvaristika
Všichni známe z obchodů ty nádherné samce. Jejich úchvatné barvy a varianty zaujmou každého. Jsou nádherní a nenároční. Bylo by hezké mít plné akvárium jen těchto samců, ale bohužel to není možné, jedná se o teritoriální ryby. Nikoho však většinou nezaráží, že nikde nejsou samice. Nebývají vystaveny z jednoho prostého důvodu - nejsou tak atraktivní jako samci. Obě pohlaví jsou teritoriální, ale v dostatečně uzpůsobeném akváriu je možné chovat samce s jednou či dvěma samicemi. Tohle je trošku náročnější problematika. Samečkům se v tomto příspěvku nechci věnovat.


K samcům připomenu, že si někdy pletou velkoploutvé ryby s konkurenty. Dejme tomu samec betty vs. samec pavích oček. Dopadne to s vysokou pravděpodobností novým letním sestřihem pavího očka - až smrtí. Betťáci jsou mírumilovní, ale nevyplácí se dráždit je. Samice je v tomto jiná. Nedráždí ji velké výrazné ploutve ostatních spolubydlících. Zajímá ji jen přítomnost samce a teoreticky další samice. V případě dvou samic bude jedna dominantní a občas prožene tu druhou - pokud bude vhodně upravené akvárium, je možné, že se téměř nepotkají. V malém akváriu může být chov více samic nevhodný.

Výhodu samic si již asi vyvodíte sami. Pokud jste milovníci živorodek (paví očka, black molly) a nevíte, kam ty odchovy už cpát, může samice betty fungovat jako regulátor populace živorodek! Nehrozí okousané ploutve! Betty si krásně pochutnají a budou velmi dobře prosperovat, vám odpadne starost s potomstvem živorodek. Potomstvo bude minimální, případně žádné. Bettyně mají velký apetit a jsou velmi dobré lovkyně.


Při pořizování samic si však dejte pozor, abyste si nepřivezli krátkoploutvého samce! Prodavačky většinou nejsou schopné určit pohlaví bett. Dovolil jsem si pro vás nafotit poznávací znak samic - jedná se o močopohlavní bradavku. Má ji jen samice.

Zde na obrázku je velmi dobře patrná močopohlavní bradavka. Je to ta malá bílá věc mezi těmi ploutvičkami. Díky tomu na 100 % poznáte, že si pořizujete samičku. Pro zobrazení v plném rozlišení klikněte na fotku.

Již několikrát jsem četl na různých fórech, že se nově zakoupená samička chovala zvláštně - chovala se jako samec. Mladý samec je podobný samici. Pokud je v akváriu s více samicemi nebo i dalšími mladými samci, chová se nedominantní samec tak, že změní barvu a vydává se za samici. Mladý samec také nemá již od narození dlouhé ploutve nebo se může jednat o nešlechtěného jedince - připomínající spíše divokou variantu. Toto jsem vyčetl na několika fórech od zkušenějších. Když jsem si samičky pořizoval, překontroloval jsem si močopohlavní bradavku, a měl jsem jistotu, že si domu vezu pěkné samice.

Bojovnice jsou fascinující ryby. Líbí se mi, jak mění barvy a "postoj".


Takto vypadá samice, která se chystá pářit se samcem. Ztmavne, hodí svislé pruhy, je krásně zakulacená, protože je plná vajíček a zduří jí močopohlavní bradavka - ta bílá tečka, která je na foce velmi dobře patrná. Pro zobrazení v plném rozlišení klikněte na fotku.


Tato samička dává najevo, že se podřizuje druhé samici nebo samci. Jedná se o projev emocí - strach, obavy, submisivita. Nahodí na sebe vodorovné pruhy. Pro zobrazení v plném rozlišení klikněte na fotku.Mezi bojovnicemi panuje rivalita. Jedná se o teritoriální ryby, které k sobě bývají agresivní. Je běžné, že někdy dojde k šarvátce. Na této fotce vidíte, jak dopadl spor mezi samicemi. Není se čeho bát, ploutve dorůstají velmi rychle. Pokud by však došlo k velkému postižení, bude vhodné ryby oddělit. Pro zobrazení v plném rozlišení klikněte na fotku.

Zde přikládám další ukázky mých samic. (Pro zobrazení v plném rozlišení klikněte na fotku.)
Samice bojovnic jsou nádherné a velmi užitečné ryby. V dnešní době je již možné sehnat i velkoploutvé varianty, dokonce i různé barevné varianty. Moje samičky byly jen klasická varinata, ale pokud se dobře podíváte, je patrné, že v tomto článku jsou fotky třech ryb. Každá má svůj originální "odlesk/odstín". Jedna je namodralá, dostala jméno Modrá. Dáma s fialovou vizáží se jmenovala Fialka. Ta poslední červená u nás moc dlouho nebyla, museli jsme ji vrátit do zverimexu, protože rozvášněná Fialka se nehodlala dělit o Merlina (samec).

Mým doporučením je velmi dobře zatěsnit všechny mezery a díry v krytu akvária. Tyto dámy jsou velmi dobré plavkyně, jsou navíc velmi důmyslné. Již několikrát se jim povedlo spáchat sebevraždu skokem skrz 1 cm široký otvor pro techniku.

Nedoporučuje se je chovat s malými druhy a krevetkami. Bojovnice je dravá lovkyně s velkým apetitem. Co jedinec, to originál. Nemusí být pravdou, že vám bude papat krevetky. Velký vliv má i to, na čem ta ryba vyrostla - pokud je odchována na živé potravě - masíčku, pak se nemůžete divit.


V článku se necházejí mé autorské fotografie, nepovoluji další šíření!
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Aktuální články

Reklama