Svatba

21. září 2014 v 16:29 | Vikomt |  Zápisník
Svatba je velmi krásnou záležitostí, ale pouze tehdy, pokud se nemusíte pohybovat v zákulisí příprav. Na vlastní kůži se přesvědčíte, že vám naprosto nic nevyjde podle vašich představ. Pokud nejste mistry improvizace, najměte si na to lidi. Naplánovaní této slávy, která vám navíc uteče jako voda, vyžaduje týdny příprav. Nejhorší je tam vysoká pravděpodobnost, že se týden před dnem "D" něco nehorázně podělá.


Jako bratr nevěsty jsem se čirou náhodou ocitl v té zákulisní stránce věci. Pokud jste si mysleli, že jsem se oženil já, tak to bohužel ještě ne. Vdávala se moje mladší sestra. Já mám však doma floristu a ke svatbám prostě patří kytičky, takže si můžete představit, jak jsem se dopracoval k organizování svatby. (Florista + jeho známosti.)

Kytky vázat fakt neumím, byl jsem spíš takový prostředník. Ano, velmi časté telefonáty se sestrou byly moje parketa. Víte, jak je hrozné mít nerozhodného sourozence?! Jednou se jí líbí to, pak zase něco úplně jiného. Zahltila mi ksichtknihu tunou vygooglených fotek svatebních kytek, výzdobou a všelijakých chujovin, který se jí zrovna v tu chvíli líbily. U mě nastala vyloženě fáze odporu - odpor otevřít FCB. Děsila mě představa zpráv od ní. Jeden den jsme se dohodli, že chce červenou kytku a výzdobu laděnou do červena a druhý den mi telefonuje a zvažuje *doplňte si* barvu. Tohle bylo totálně se vším.

Moje sestřička chtěla vše originální. Má ráda jednoduché kytičky, ale kytičku jen z rudých růží, která se jí líbí, prostě nechce, protože nějaká její kamarádka měla kytku z růží. To vám byly debaty. Utvrdit jí v té červené byl nadlidský úkon. Víte, červená kyťule je naprosto luxusní na fotografiích.

Ona toho chtěla poměrně dost. Musel jsem jí nakonec začít brzdit, kytky nejsou levnou záležitostí. Nechápu, že mají lidi tak nesmyslné představy o cenách. Jedná se o velmi drahou záležitost. Odhadem by její představa těch 10 000 asi dala. Z finančního hlediska by to však odhadovala na 2000. Původně jsem nechtěl psát o prašulkách, ale což... Díky našim známostem jsme měli kytky za velmi zvýhodněnou cenu.

Nejšťastnější den v tomto hektickém období byl pro mě ten, kdy jsem jí volal, že kytky dorazily v pořádku a že jsou nádherný.

Pak mě sra... nemile potěšila jistá osoba. Zbožňuju kafrání někoho, kdo o tom nic neví. Prej aby to nebyl květák. V rámci cenzury nemohu jmenovat. No a to není vše... Mě nas*ali dokonce přímo na té chatě, ale k tomu se ještě dostanu...

Na svatbě prostě spousta věcí nevychází, tak třeba týden před svatbou se podělá místo, kde má probíhat obřad. To je docela velký průser. Podělalo se to z prosté neochoty toho dementa z benešovského zámku. Za obřad tam dáte 4000 a 500 za focení. Obřad měl probíhat v zahradě, protože tam obřadní místnost v tom jejich zámku vypadá jak hrobka a je velmi nevhodně uspořádána - bychom tam snad ani neviděli ženicha s nevěstou. Jenže svatba v dešti není moc bezva, proto to s nima moje sestra musela řešit. Nabídla mu, že mu dá 4500 jen za focení a že si obřad udělá na radnici. On to odmítnul, že prý tohle nedělají. Prostě dement ten pán, mohl mít 4000 za nic. Ten zámek je celkově legrační. Venku mají 3 židle pro svatebčany a hudbu si musíte přehrávat asi na prstě nebo nevím na čem jiným. Výzdoba taky žádná. Vše prý odůvodňoval tím, že neví, proč by to tam měli mít. Proč?! No protože tam prostě pořádají svatby. Protoč! No nedivím se, že nám tu chátrají zámky - pokud to tak vedou takoví jedinci všude.

Takže zámek nevyšel, počasí nevyšlo a jako bonus nevyšel i kočár s koníčkama. Naše matka jí chtěl zařídit i jízdu kočárem, ale díky počasí to nebylo možné. Když budu vzpomínat, co ještě nevyšlo, tak bych mohl zmínit svatební šaty. Šaty si objednala ze zahraničí, ale byly prý příliš dlouhé a nebylo možné je zkrátit, takže si stejně musela šaty nakonec vypůjčit. O další dění jsem se už raději nezajímal, asi je lepší nevědět. Naší prioritou byla výzdoba, a ta vyšla na jedničku s hvězdičkou.

Celkem bylo zajímavé i dohodnout se, co se vše bude vázat. Ke mně se třeba vůbec nedoneslo, že bude i kytička pro svědkyni. To jsem naštěstí zjistil včas po jednom ověřovacím telefonátu při sepisování objednávky. Vázat se tedy mělo toto: svatební kytice, házecí kytice, kytice pro maminky 2×, kytice pro svědkyni, korsáž pro tatíky 4× (vysvětlím), korsáž pro svědka, korsáž pro ženicha, korsáž pro floristku 1×, pro pana floristu M. a samozřejmě i pro mě, jo a květinový polštářek na prstýnky. Čtyřikrát korsáž pro tatínky = obě maminky mají přítele. Ke kytici pro maminky mohu říct jen jedno, z mého pohledu zbytečné, z pohledu mojí matky také, ale maminka ženicha si jí vydupala, a když bude mít jedna, musí ji mít i ta druhá. Moje matka z toho byla fakt nadšená. Ke korsážím pro floristy a pro mě (3 korsáže) - mno, tak když už se s tím člověk dělá... a moje představa dokonalých fotek s panem M. v rámečku... :D

Zdobit se také mělo auto ženicha a nevěsty. Sestřička si přála srdce z břečťanu. No žádnej problém, jsem musel jít s M. na lup a bylo břečťanu cca plný kufr. Pak se také chtěla nějaká výzdoba na stoly. Z toho vzniklo 6 vypichovaných dekorací. To vám byla ta chvíle, kdy jsem přestal dokumentovat, protože mi chcípnul foťák i telefon. Moje prokletí se zase ozvalo.

Na svatbě se mi nelíbil přístup ke mně. Jsem tam byl blbeček pro všechno, vychytal jsem tam všechny nejhorší práce a nemohl jsem k tomu říct ani slovo, protože moje maminka argumentovala, že to dělám pro svou sestru. Jenže když jsem koukal, jak *nejmenovaná část* nic nedělá a pak si někdy velmi brzo odjedou s odůvodněním, že si jdou dát pořádnou vanu a vyspinkat se... tak kde to jsme. No hlavně, že nevěsta tam hákuje do půlnoci. Několikrát jsem se tam chytnul s mojí nervózní matkou. Nejvíc vyhrocené to bylo kolem té půlnoci. Bylo tam stále strašně moc práce, všichni jsme byli unavení. No nemějte mi to za zlé, slíbil jsem pomoc s výzdobou - kytkovou výzdobou a místo mé pomoci u floristů jsem drbal cenťák rzi z grilu, tahal třímetrové klády z lesa (které jsem nemohl odlepit od země), drhnul stoly, dělal ubrusy, uklízel, zametal venku a pomáhal s výzdobou a přípravou rostlin... Byl tam i člověk, který jen zametl (TEČKA). Druhý den jsme velmi brzo vstávali. Museli jsme těm neschnopnejm nazdobit auta, protože to ehm... to snad ani nejde odůvodnit. Auto si zdobí každý sám. V případě auta ženicha a nevěsty jim to udělá florista, takže tu hovadskou stuhu si tam měli namotat sami. Ráno jsem udělal 40× myrtu a pak mě vyhnali ven do deště pomoct floristům s těma autama. To byla ta chvíle, kdy jsem se opravdu držel a nešel jsem tam všechny poslat do prdele! Nakonec jsem to překnousnul, řekl jsem si, že to dělám pro ségru, ne pro ty hňupy.

Dortík... Svatební kytice a korsáž pro ženicha - kliknutím na náhled zobrazíte v plném rozlišení.Více fotografií z mé dílny naleznete v galerii - tady. Pokračování příště.

 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 renuška renuška | E-mail | Web | 21. září 2014 v 18:44

Vazby vypadají naprosto úchvatně a já gratuluji autorovi k jejich vyhotovení, je to fakt nesmírně šikovný člověk.
A k svatbě - jak je miluji a vdávala bych se klidně desetkrát do roka, tak tento případ byl asi i nad můj rámec ... je sice hezké říct, že to "dělám pro ségru", ale pořád by tam mělo fungovat daleko víc lidí, když už je to na nich a ne například na číšnících v restauraci apod. Ideální mít na to partu dobrých kamarádů, kteří se o roli "holky pro všechno" postarají.
Ale protože každá zkušenost se počítá, přeji ti, ať poučen jednou budeš mít takovou svatbu, o které se bude mluvit jen v dobrém. Organizací počínaje a nádhernou květinovou výzdobou konče. :-)

2 strigga strigga | 23. září 2014 v 22:44

Dortík mi jako jediný zobrazit v plné velikosti nejde, a ten bych zrovna brala :D jinak s tebou soucítím, já takhle pomáhala se sestřenčinou svatbou před dvěma lety. Neměla jsem s tím zdaleka tolik zařizování co ty, zato bylo hrozný, když si pak všichni na svatbě mysleli, že jsem svědek, zatímco já jim doaleluja vysvětlovala, že ne, že tady jen tak nosím věci, zvoním ve zvonici, aranžuju zeleninu a uzklízím. :D

3 Joina Joina | Web | 24. září 2014 v 5:39

Ale muselo to být pěkné, té kytky vypadají dobře, u nás minulý týden byla taky svatba a dělaly jsme kytky jelikož byly ze slunečnic, tak byly takový nic moc protože byly moc prázdné, aspoň pro mě jo...
Nojo je blbé když se pokazí počísí, ale to občas bývá.

4 Vikomt Vikomt | E-mail | Web | 25. září 2014 v 18:23

[1]: Vyřídím! Pokud se M. někdy odhodlá, tak ta svatba bude velmi jednoduchá... Tohle zažít znova, zničilo by mě to. :D

[2]: Dortík jsem tam dal jen pro zajímavost. Jako nejdůležitější jsem vyhodnotil svatebku a korsáž ženicha, proto jsou v plném náhledu jen tyhle dvě věci. Ta kvalita mě irituje. Bohužel nebyla šťáva na lepší vyfocení. No a vlastně jsem doufal, že se ke mně dostanou fotky v lepší kvalitě od těch fotografů - no stále doufám. :D Asi by to nebylo tak hrozný, kdyby se tam zapojili i další - trošku něčím větším než jen zametením nebo utřením regálu. :D

[3]: Tak do toho si netroufám mluvit, ale jak znám toho mýho floristu, řekl by, že se to dá udělat i tak, aby to prázdné nebylo. On je hrozný kritik a detailista na vazby... :D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama