Oblékání psů

14. února 2015 v 12:46 | Vikomt |  Zápisník
Oblékání našich miláčků je v dnešní době již samozřejmostí. Nejvíce se to týká malých plemen, ale u nás mají pěkné hadry i ta velká plemena - nedávno jsem zrovna potkal krásného staforda v nepromokavé vestě. Nebojte, nejsem magor, který by bezdůvodně oblékal každého hafana. Z mého pohledu musí být pro oblečení vhodná roční doba, počasí, a beru zřetel i na plánované aktivity. Oblečení by mělo být hlavně funkční a praktické, takže nějaké módní výstřelky neuznávám. Hezké je být i kreativní, ale nic by se nemělo přehánět, váš miláček nejspíš moc neocení, když mu vlastnoručně uháčkujete růžový kostým pro baletku (pěkně se sukýnkou) - takhle jsem potkal smečku jorkšírů. Nejsem příznivcem lidí, kteří dělají ze psa něco nepřirozeného.


Dřív mi oblékání psů přišlo směšné. Vždy jsme měli psy, kteří to prostě nepotřebovali. K prvnímu oblečku mě dotlačil až Max. Narodil se v září, takže jsme naše učení na čůrání venku měli složitěší. Miláčkovi hrozně vadilo, když na něj zafoukal studený vítr. Začal hned kňučet a sápal se na mě, abych ho už odnesl domů. Z venčení jsme většinou po 30 vteřinách odcházeli domů - neúspěšní! Po několika nezdařených pokusech jsme se rozhodli koupit mu teplou vestu. Miláček oblečený ve vestě se spokojeně vyčůral, dostal tunu piškotů a mohlo se pomalu zapomenout na plínku.


Prvním kusem v šatníku našeho miláčka byla tedy vesta. Krásně modrá s možností stáhnout ji dle potřeb psa. Na zádech měla dokonce odrazku. Zapínání bylo prostřednictvím suchého zipu na břiše. Výrobek to byl podle cedulky český, takže znatelně drahý, ale bylo vidět, že je velmi kvalitní. Nicméně jsme vestu nosili jen pár týdnů - štěňátka rychle rostou, brzy jsme již nedopnuli suchý zip přes pupek.

Vesty/mikiny jsou výhodné díky snadnému oblékají, nevytahají se a nepouštějí oko (jako svetr, když ho nechtěně chytnete drápem).
Teď bych se měl nejspíš opravit. Ve skutečnosti byl prvním kusem v šatníku svetr - dokonce hned dva. Jenže malý sortiment svetrů a špatná dostupnost velikostí nás donutily koupit něco, co Maxovi nebylo. Museli jsme tedy čekat, až doroste. Než dorostl, pořídili jsme tu modrou vestu. Ty svetry nám tehdy posloužily k trénování oblékání. Nyní si nechá vše vzorně návléknout, je možné bez odporu s ním manipulovat - třeba ho přetočit na záda.

Na některých fotkách je zachycen náš první trénink (souboj) v oblékání. Na dalších je vidět, jak je naštvaný. Venku však zapomene, že má něco na sobě, a bez problémů se prohání za každou psí sukní. :D
Opakované navlékání a svlékání svetr vytahává. Aby se vrátil do původního stavu, je třeba často prát. Nevýhodou je natahování přes hlavu, psi to nemají rádi.

S roláky máme špatnou zkušenost, hned se nám narovnají. Nevím, podle čeho to šijou, ale nám to bohužel nesedí (viz ten barevný svetr). Ten černý svetr s kapsičkou je mnohem lepší. Za krkem má zip, takže se lépe obléká přes hlavu. To, že nemá ty "pásky", které se připevňují za stehna, vůbec nevadí, není to znát. Ten rolák by měl být dle mého nějak zajištěn, aby se samovolně nenarovnával.


Pořídili jsme i zateplené kšíry. Ty užíváme, když začíná mrznout, aby se Max pomalu navykl na chlad. Jsou také vhodné na takové to hodně rychlé venčení. Snadno se zapnou suchým zipem na zádech a připnou plastovým zapínáním.Když fakt mrzne, je čas na zimní bundu. Buda je samozřejmě i nepromokavá. Zadní část je možné pomocí gumy stáhnout, aby neodstávala. Zapínání je na suchý zip na břiše. Kapuci lze sundat pomocí zipu. Jedná se o velmi praktickou záležitost, která ochrání psa před prochladnutím.
Kapuca je zbytečným doplňkem. Pes má trochu omezenější přehled o okolí. Než si ten náš ňouma zvykl, občas si vykračoval úplně jiným směrem než já - vůbec mě nevnímal. Na další procházce jsme tento problém již překonali. V normálním případě bych kapuci odepnul, ale jeho snížená pozornost hraje nakonec v můj prospěch. Max je mladý a ještě trochu hyperaktivní impulzivní chlapák, díky kapuci mě více vnímá. Druhým faktem, který mě vedl k ponechání zbytečného doplňku, je to, že drží, nepřepadává mu na hlavu! V případě, kdy by mu padala do očí, bych ji musel nějak zajistit nebo jednoduše sundat.

Kolemjdoucí se na Maxe otáčejí, když má bundu. Většinu lidí to nadchne, vykouzlí jim to úsměv na tváři. Nejdůležitější je, že pes je chráněn před chladem a vlhkem - a nebrání mu to v pohybu.


Max se nechá obléknout, ale nenávidí to. Většinou se mi schová pod stůl nebo do koupelny, ale má to hošan marné. Kdyby nebyl oblečen, musel bych ho po většinu procházky tahat ve své bundě, jenže na to je už velký. Díky oblekům mi vydrží venku dýl. On je celkově hrozná herečka. Již v některých starších článcích jsem popisoval, jak hraje, že má zmrzlé pacičky, abychom ho odnesli. :D

Do budoucna plánuji pořídit pláštěnku, pes sice nebude nadšen, ale co bych pro jeho zdraví neudělal.

Při oblékání se musí dbát hlavně zásady, že to musí "sedět"! Nesmí to psa dráždit ani škrtit. Kdy psa oblékat je každého věc. Důležité je, aby neprochladl. Osobně před procházkou nejprve promyslím, co budeme dělat, kam půjdeme a jak dlouho tam budeme, podle toho se rozhoduji, zda je nuné oblékat + co bude vhodné obléknout.

Jaký je váš postoj k této problematice? Jak oblékáte/neoblékáte vaše miláčky vy? Co si myslíte o psích botách?


Související články:

 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 :-) :-) | 14. února 2015 v 14:48

Psi dokonale vědí, co je pro nich nejlepší. Vypozorovala jsem, že náš pes (když je mu zima) tak se jakoby naježí aby se zahřál. Tomu oblečky spolehlivě brání, nicméně ať každý dělá to, co chce. Dle mého názoru je to tahání peněz z kapes zákazníků, ale pro "zpestření" proč ne. Něco jiného je to také samozřejmě u krátkosrstých psíků a "gaučáků".

2 Vikomt Vikomt | E-mail | Web | 14. února 2015 v 15:22

[1]: S tím souhlasím, tak to bylo i u našeho prvního psa. Ten byl stejně úžasný, když chtěl jít ven, otevřel si a šel, jen neuměl zavírat za sebou. Tomu říkám bezstarostné venčení. :D

3 Em Age Em Age | Web | 14. února 2015 v 15:47

Pamatuju si, jak jsme se s bratrem snažili narvat psa do mých šatů. Chvíli v nich lítal po dvorku, než se válel po trávě tak dlouho, že je nesundal. :D Vůbec se to, chudákovi, nelíbilo.

4 Em Age Em Age | Web | 14. února 2015 v 15:47

[3]: * až je sundal

5 Vikomt Vikomt | E-mail | Web | 14. února 2015 v 15:58

[3]:[4]: My jednou našeho prvního psa po koupaní navlíkli do mého starého trička, aby "doschnul". Začal zběsile lítat po baráku. Byl fakt legrační, ale za tu minutu, co to měl na sobě, nám div nezbořil barák. :D

6 Lenin Lenin | Web | 14. února 2015 v 16:07

Když jsem byla prvostupňová, měli jsme fenu boxera. Té jsme oblečky nekupovali, sice měla srst krátkou, ale je to velkej pes a s termoregulací neměla problém. Když byly silný mrazy, omezila svoje vycházky na fofrovní čůrání a chtěla domů a nebo naopak lítala jako šílená, aby se pěkně prohřála a měla náladu na dovádění ve sněhu.

Teď mají naši pětiletou jokšířici a pro tu je obleček nutnost, jakmile je pod 5 stupňů. Když byla štěňátko, bylo to ještě horší, protože měla půl kila a přivezli jsme si ji domů na konci prosince. Ven jsme chodili jen na nejnutnější chvilky, protože v tý době se chudinka klepala i ve svetru a hlavně absolutně zapadala do sněhu. :D

Dneska má kilo pět a od listopadu do března nosí svůj slušivý zimní kabátek s kapuckou. :-D Má ho ráda, pomáhá při oblékání a snad by bez něj v zimě ani nikam nešla. :D

Protože se v Praze hodně solí, snažili jsme se jí naučit nosit i botky, ale chodila v tom jak mamlas a očividně byla nešťastná, tak holt botky nejsou a tlapky jí po procházce oplachujeme, aby jí nepraskaly polštářky.

Já myslím, že oblečky jsou pro malá nebo choulostivá plemena super věc a když jsou funkční, nevidím v tom nic zlého. Když ale majitel dělá ze psa šaška, mám sto chutí jeho mazlíkovi ten hábit sundat a narvat ho pánečkovi do pr... A ten pes by to jistě udělal s chutí zrovna tak. :-D

7 Vikomt Vikomt | E-mail | Web | 14. února 2015 v 17:43

[6]: Také by se mi líbilo, kdyby ten náš ňouma vyžadoval oblek. :D Boty jsem zavrhnul hned v obchodě, je mi naprosto jasný, že by si v tom náš pes rozbil čumák. On to zvládá vlastně i bez bot - před pár dny zakopnul při hraní o jeho kamarádku jezevčici, a namlel si, má z toho monokl. :D

8 Jana Jana | E-mail | Web | 16. února 2015 v 13:04

Naše holky nosí obleky odmala. Je ale fakt, že už mamku přešlo kupování ptákovin a teď nosí vyloženě funkční oblečení. Dokonce jsem tak zdegenerovaná psy, že moje kočky umí nosit obojky a jedna i chodit na vodítku. A abych si udělala srandu z chlapa, koupila jsem čmeláčí oblek kocourovi :D Ale to je nepublikovatelné :D :D :D

9 Vikomt Vikomt | E-mail | Web | 23. února 2015 v 20:49

[8]: :D Babičky mají občas tendenci kupovat psím vnoučatům apartní modely. Kamarádky fenka dostala před Vánoci obleček Santova pomocníka. :D Ten náš by maximálně přežil ten límec s rolničkami, ten čepec by nedal. Teď mu sháním i psího motýlka, aby byl za elegána. Tohle si nedokážu odpustit. :D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama