Pod lupou (Design 7)

27. března 2015 v 18:14 | Vikomt |  Vzhledy stránky
Jak jste si jistě všimli, panuje zde na blogu jistý řád, podle kterého nechávám všem čtenářům prostor k vyjádření čehokoliv. Je známo, že hezké věci, jako jsou pochvaly atp., jsou vzácným nedostupným artiklem. Co pamatuji, vždy bylo požehnaně kritiky. Osobně také rád píšu ostatním blogerům svoje postřehy, většinou jsem upřímný, takže za to nejsem moc v oblibě. K čemu tedy vlastně mířím... Jsem puntičkář, takže se neustále snažím vylepšovat tento blog. Jde mi především o vzhledovou stránku. Ano, na hnusný blog nedokáži psát, vadí mi to. Často se mi aktuální design okouká a nastane stejná situace. Rád měním celou grafiku blogu - od avatarů a oddělovačů po komentářovou ikonku; prostě vše - jo, baví mě to. Jsem tedy průběžně nucen měnit vzhledy blogu. Zajímavé je, že je to přímo úměrné mé aktivitě. Čím více píšu, tím rychleji se mi design okouká, ale to je asi pochopitelné.


S každým novým designem vždy přijde vcelku obsáhlý článek, kde se vyjadřuji nad novinkami a píši, co mě vedlo k této tvorbě. Jaký vliv na to měla moje nálada a situace. Přidávám i printy průběhu tvorby. Někdy je zajímavé, že od původního záměru vznikne naprosto něco jiného. Čtenář má vymezen prostor, kde beztrestně může napsat kritiku - nebudu se zlobit. Vždy na to čekám. Z těchto komentářů pak vyvozuji, co bude v následujícím vzhledu. Už u poslední změny jsem si všiml téměř nulového ohlasu. Víte, ta ankteta, kde máte hodnotit jako ve škole a sázíte si tam ty pětky... to je tam proto, že mi přijde pitomý udělat anketu "Byl jsi tu? Ano x Ne". Takže tak.

Řekl jsem si, že když na mě se*ete vy, budu já... Ne, řekl jsem si, že si to užiju originálním způsobem. Pár hodin jsem googlil blogy, kde autoři hodnotí blogy ostatních. Dřív to byl častý jev, teď je to docela vzácnost. Přihlásil jsem se všude, kde to šlo.

Výsedky vám samozřejmě ukáži, je to jedním z účelů tohoto článku. Hodnocen byl Design 6.


První hodnocení bylo z dílny mladé slečny Tery♥ z blogu stardollkatery.blog.cz. Inu děkuji za hodnocení, je vskutku stručné a velmi nekonkrétní.Další hodnocení bylo z dílny Abigail z blogu eileensmith.blog.cz. Toto kladné hodnocení se mi líbilo. Bylo pojato komplexněji. V porovnání s předchozím jsem se aspoň něco dozvěděl.

První dojem?
Blog působí velmi zajímavě.
10/10

Vzhled?
Vzhled je krásný, muselo dál velkou práci něco takového vytvořit ;)
10/10

Články?
Přečetla jsem si článek Autorská bezohlednost. Autor v něm dobře vystihuje to, co se bohužel děje. Ostatní články jsem jen tak prolítla, všechny jsou čtivé a kdybych si je měla všechny přečíst, asi bych tento článek dopsala až zítra :D Po vydání článku se k jeho blogu určitě ještě vrátím a přečtu si další články :)
10/10

V kritice obecně nejsem moc dobrá (proč tedy dělám hodnocení blogů? protože bych se to tím chtěla naučit) a ráda dávám vysoká čísla, protože každý blog je originální a to se mi líbí na každém blogu. Některé blogy jsou čtivé, jiné jsou více o fotografiích, některé mají hezčí vzhled než jiné, ale každý blog je originál.
A tenhle je moc krásný :)

Celkem: 30/30


U hodnocení ještě zůstaneme. Dále hodnotila Makkakonka z blogu makkakonka.blog.cz. Zde to bylo již zajímavější, v komentářích se začal objevovat i nesouhlas. Málo propracované menu... možná, ale z mého pohledu bylo řešeno přehlednou minimalistickou formou imitující "klasické" rozvržení nadpisů blog.cz. Nadpisy byly barevně zvýrazněny podtržením. Co se týče hypertextových odkazů, ty je vhodné mít naopak nějak zabarvené, aby nebyly přehlédnuty jako obyčejný text - čtenář musí poznat, že na to jde kliknout. Centrování odkazů v menu je na zdejší platformě nepřehledné, víc se mi líbí zarovnání doleva a přehledné odrážky. Ikonky byly pojaty opět minimalisticky jako celý design. Pokud byla řeč o ikonkách pro čtenáře, u nich je nutno počítat, že na jiných stránkách mohou snadno zaniknout; musí být proto takovým kompromisem - návnadou.

a) První dojem - 3,5/5 bodů - blog zaujal po obsahové stránce, vzhledové stránce také, ale dojem mi trochu zkazilo málo propracované menu..
b) Záhlaví - 5/5 bodů - jednoduché, barevný odstín je velmi příjemný, líbí se mi..
c) Design - 3,5/5 bodů - barevně je design super, i kompozice a propracovanost je hodna ocenění, jediné, k čemu mám výtky, je menu..
d) Menu - 3,5/5 bodů - základní menu máš nahoře, to je fajn a zde k tomu není co vytknout, ale další část menu (v levé části stránky) již pár nedostatků má; za prvé bych asi barevně nezvýrazňovala jednotlivé rubriky, pokud něco barevně zvýraznit, tak jednotlivé nadpisy, také bych řekla, že by se k tvému blogu hodily propracovanější ikonky a asi by neškodilo jednotlivé rubriky umístit na prostředek..
e) Aktivnost - 3,5/5 bodů - je vcelku nepravidelná, občas píšeš pár dní po sobě a potom máš pauzu,..
f) Články - 5/5 bodů - myslím, že jsou na dobré úrovni, máš svůj styl, nemáš zde moc gramatických chyb,.. jsem spokojená
g) Celkový dojem - 4,5/5 bodů - když si tvůj blog člověk více projde, objeví super stránku ;)

Celkový počet bodů - 28,5/35 bodů - dobrý výsledek, ne? :)Jak jsem již psal, byl jsem velmi aktivní, takže vám musím dodat i další názor od blogerky Simix z blogu novinky-simix.blog.cz. Jsem nečekal, jak článek Hovnometaři bude úspěšným. :D Těší mě pochvala k avatarům. Zde se naopak minimalisticky pojaté menu líbí, je hodnoceno kladně.


*** *** ***Poslední hodnocení mi přišlo e-mailem, což mě zaskočilo. Hodnotila Camelia z my-world-my-life.blog.cz. Už autorce jsem odepisoval, že toto zatím považuji za nejlepší hodnocení mého blogu - nutno zdůraznit, že bloguji od roku 2007. Líbilo se mi, že se autorka nebála upřímně vyjádřit názor. Docela mě zaskočilo, že někdo kouknul na ten design z mého puntičkářského pohledu a vytípnul to, co mi také vadí - milé překvápko.

VZHLED - 5,25/6
Na tvém layoutu se mi líbilo poměrně hodně věcí. Líbí se mi barevné sladění a styl, který je sice jednoduchý, ale stále si udržuje jakýsi profesionální ráz (alespoň to tak na mě působí), takže za působení na mě máš 1b.

Je to poměrně i originální lay, takže za to máš i další 1b.

Nedokonalostí, které mě trošku rozčilují, jsem moc nenašla - pouze dvě. Obojí se týká záhlaví. Rozčiluje mě ten předěl mezi zakulacenou stránkou menu a zakulacenou horní lištou - takové to véčko. To by byla ovšem drobnost. Trošku víc mi vadí, že světle modrý okraj menu nepokračuje i na lištu. Na první pohled je to moc hezký lay, ale tohle mému očku trochu vadilo, když jsem se na to více začala soustředit. Proto za tohle dávám 0,5 bodu.

I přes svou jednoduchost je to ale lay propracovaný, za což si získal další 1b. Působení na mě byla mnohem těžší otázka, než jakou jsem si myslela. V zásadě na mě působil velmi klidně, ale současně ne tak depresivně, jak to modrá barva umí. Mimořádně mi ani nevadila ta ostrá jasná modrá, spíš jsem byla překvapená, že se mi opravdu k tomu layi hodí, za což skládám poklonu. Spoustu blogů se do téhle modré pouští a pak se na to snad ani nedá dívat. Musím však přesto říct i dvě věci, které se mi ne tolik líbily - jasně modré tučné názvy rubrik v menu mi trhaly oči, stejně jako ta přemíra bílé. Jasná bílá mi nevadí, ale vadilo mi to, že nesplňuje základní umělecké pravidlo třetin (aneb zlatý řez). Osobně bych buď pošoupla to modré výš a ubrala to na oprvadu 1/3 stránky, která je na první pohled vidět, tj. mít střed přechodu přibližně u horizontální linie oddělující horní lištu a stránku samotnou a konec přechodu by končil někde asi kolem nadpisu "Rubriky", anebo (což se mi líbí víc) udělat to delší, do 2/3 stránky, tj. aby přechod začínal tak nějak kolem vyhledávání. 0,75 b. Za celkový dojem máš ovšem plný bod, protože i přes ty drobnosti je to moc hezký, zajímavý lay a dojem na mě udělal i fénix v kroužku. Ten se mi oprvadu moc líbí. 1b

PŘEHLEDNOST - 3/3
Už jen fakt, že ani poprvé jsem se na tvém blogu neztratila, ti opravdu zaručil 1b za to, jak se v něm vyznám. Na horní liště jsou opravdu důležité odkazy a menu je také přehledné. Rubriky ti opravdu pomáhají (na rozdíl od některých jiných, kterým spíš škodí). Je vidět, že s nastavením blogu umíš pracovat a nebyla jsem z toho zmatená. Takže tady plný počet bodů.

AKTIVITA - no, tohle byl trochu oříšek. Jako každý máš ty aktivnější a méně aktivní období, ale pořád jsi na tom asi lépe než já, takže jsem ti dala 1,5/2 :)

ČLÁNKY - 4/4
Tvoje články mě opravdu zaujaly. Mají hlavu a patu, jsou vtipné i vážné současně a vyjadřují se k zajímavým věcem, které ani nemusí být nějak významně filosofické, ale pořád je fajn si taky přečíst něco o lidech s normálními problémy a normálním pohledem na svět, než pořád dokola číst o samých názorech na homosexuály, politickém dění a podobně. Neuráží, a ačkoliv někdy také kritizují, je to všechno slušnou formou. Zkrátka opravdu říkají tvůj názor, na který máš naprosté právo. Zaujaly mě hlavně články z tvého života, ale všechny byly zajímavé. Navíc jsem v nich nepostřehla ani žádné chyby, takže co se týče článků, byla jsem naprosto spokojená. Jen tak dál.

CELKOVÝ STAV - 13,75/15 - velmi slušný blog


Za všechna hodnocení ještě jednou děkuji! Vážím si, že jste si na mě vymezily tolik času.


Layout č. 7:
Program: PS
Nastaven: 26.3. 2015

Jako důsledek by se mohl považovat nový design, ne? Jak jsem již psal, vyšší aktivita = rychlejší okoukání. Nemohl jsem už napsat ani tečku, proto jsem se pokusil vytvořit opět něco minimalistického. Nechtěl jsem nic složitého, můj život je nyní až až složitý. Navíc mě trápil nedostatek času a potřeba ventilovat ten nápor emocí... myslím, že už mohu. Každopádně si myslím, že se tu tento nový design moc neohřeje - moc mi nesedí, ale jde spíš o to, že je to pro mě vítaná změna. Ohlasy z okolí byly celkem pozitivní. M. mě překvapil, prý si v těchto barvách představuje naši novou koupelnu. M. pravděpodobně chválil, což je zázrak!

Doplňek - avatar a buttony.
Anketa nebude, využijte komentáře. :*
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | E-mail | Web | 27. března 2015 v 18:34

Přijde mi to moc nudlovité.
Podklad pod písmo příjemný tón barvy pro oči.
To oceňuji.

Obecně nemám rád časté měnění blogokabátků, jsemť konzervativní.

2 Miloš Miloš | Web | 27. března 2015 v 19:15

Hodnotit design blogu si netroufám, upřímně v tom ani nevidím to hlavní.
Snad jen to, že mám radši písmo Georgia (nebo Times New Roman) než strohé fonty Arial, Zahoma, Verdana a Helvetica.

Co si tak u tvých designů vybavuji, vždy je tam výrazně zastoupena černa. Jak říkal majitel Fordu: "U nás můžete mít auto jakékoliv barvy, když to bude černá."
Naproti tomu všechny znaky jsou v bledých odstínech. Ale to není nic proti ničemu.
Tvůj blog se mně líbí texty, a to považuji za důležitější.

3 Anchor Anchor | E-mail | Web | 27. března 2015 v 19:29

Ale stejně, chudák lidi z okolí nás blogerů, když o nich píšeme! :D

Jinak tento design se ti stejně jako předchozí povedl na 1 :-)

4 m. m. | E-mail | Web | 27. března 2015 v 21:55

Mně se to na první pohled líbí hodně :) Jen bych zvolila o kapku tmavší odstín šedé pro text. (Do detailů se teď pouštět nebudu :-D)

5 ASH ASH | Web | 28. března 2015 v 10:16

Taky jsem puntičkář a mnoha lidem to vadí. Občas jsem kvůli tomu považována za divnou, ale to odbíhám.

Teď k designu.
Barevná kombinace není zrovna má oblíbená, ale když odhlédnu od osobních preferencí, celkově na mě design působí velmi dobře.  Líbí se mi ta jednoduchost. Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je  krása. Pokud jde o menu, mně přijde dostačující, i to minulé takové bylo. Často narážím na blogy, kde je v menu tisíc a jedna věc a člověk se v pak snadno ztratí. Takto je to přehledné a nemám co vytknout.

6 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 28. března 2015 v 10:52

Mně se barveně líbí, i když mi na něm něco nesedí (haha, promluvil grafik desetiletí :D), nicméně ten předešlej byl na mě moc modrej, to přiznávám. :) Ale co já mám co hodnotit, že jo. :D
Mimochodem, to první hodnocení, co máš v článku, mě rozesmálo, fakt. :D

7 Vikomt Vikomt | Web | 30. března 2015 v 14:48

[1]: Mně teď taky. Blbě jsem si rozvrhl pracovní plochu, pak už bylo příliš pozdě na změnu. Zas tak hrozný bych to neviděl, aspoň je to něco méně obvyklého. Příště však bude pole pro text určitě širší.

Grafika je jediná oblast, kde nejsem konzervativní. :D

[2]: Při tvorbě si vždy dávám prioritní cíl - čitelnost a přehlednost pro návštěvníka. To kolem je bonus. O písmech psal onehdy něco Rulc nebo možná i David, teď fakt nevím. Zajímavé, že jsem zrovna nedávno nad touhle problematikou opět bádal. Někomu vyhovuje bezpatkové, někomu patkové. Žil jsem v představě, že bezpatkový Trebuchet MS je snadněji stravitelný pro oči. Teď jsem doposlouchal video na YT, kde paní radila ohledně tvorby prezentace k BP - doporučila patkový font s odůvodněním "Lépe po něm kloužou oči." Mě to překvapilo, takový Times New Roman je pro mě až nestravitelný - těžkopádný. (Možná mám averzi kvůli BP) Mně osobně připadá na blogu nejvhodnější Trebuchet MS (vyhrál snad i nějakou čtenářskou anketu), je takový svěží nenáročný.

U mě jsou barvičky takovým subjektivním ukazovatelem nálady. Vlastně je to další moje terapie na ventilování stresu.

Mně přijde, že hodně vzhledově nepovedený blog zabíjí kvalitní obsah, ale bílé pozadí s černým písmem není řešení (ani design - text v poznámkovém bloku také není grafika). Když získám po nějaké době pocit, že už se na to nedá koukat, musím prostě udělat změnu, protože automaticky předpokládám, že ke stejným závěrům už asi dospěl i čtenář.

[3]: Proč chudák? Moje blízké okolí ví, že to tu vedu... Bohužel jsem za ty roky nedokázal navnadit partnera, rodinu, nikoho... k přečtení. Přitom vědí, že otevřeně píši i o nich. M. mi do očí řekl, že tak dlouhý text nebude číst. (Nemám však pocit, že bych psal nějaké sáhodlouhé romány.) Maximálně se podívá na obrázky v nějakém článku z rubriky Tvorba.

[4]: Souhlasím - už se stalo. Mám na tom svém "mrazáku" asi větší kontrast.

[5]: Tím okolí vždy se*u. Prý jim kazím radost z dobře odvedené práce. :D

Jednoduchost byla mým cílem. Když vidím, jak je teď "můj svět" tak šíleně složitý, je tu teď pro mě příjemné útulné útočiště. No, možná by to nebylo až tak jednoduché, ale blog.cz, že... Plán byl jiný a design vypadal jinak - mnohem lépe než teď, ale bohužel nebylo možné realizovat vše podle představ.

[6]: Z pohledu čtenáře se kritizuje nejlépe, na to člověk nemusí být kouzelníkem přes photoshop - znám dokonce spoustu grafiků, kteří nemají vzdělání v oboru a jsou často mnohem lepší než ti študovaní.

:D

8 Dreamer Dreamer | Web | 30. března 2015 v 19:49

Nový design vypadá hezky. Přece jen se mi ale trochu víc líbil ten předchozí. Jsem ujetý na modrou barvu, takže to je asi pochopitelné.
Tento vzhled je ale také příjemný. Jen si budu muset zvyknout, že po kliknutí na tvůj blog se neobjeví modrá stránka. :)

9 Vikomt Vikomt | Web | 31. března 2015 v 13:51

[8]: Děkuji. Modrá je také moje oblíbená barva, proto i zde jsem si ji neodpustil. :D Na to si člověk zvykne rychle.

10 Cam Cam | E-mail | Web | 2. dubna 2015 v 17:15

Um, jednou za čas zajdu na tvůj bloga a co nevidím? :D Opravdu jsi mě překvapil, to ti musím uznat :) K hodnocením se sobecky vyjádřím tak, že mě moc těší, že se ti líbilo :D A k tomu puntičkářství... Heh, nebo k tomu ne. Jdu se raději věnovat novému layi :)

První co mě napadlo bylo: "Á! Co to je?! Moje oči...!" Pak jsem viděla fénixe a došlo mi, žes nejspíš změnil vzhled a fakt mi z toho bylo smutno. Ten předchozí jsem si zamilovala.
No, co už. Když si vážíš mé upřímnosti, budu upřímná :D ^^

Co se mi líbí? Modrá. Bože, miluju tuhle modrou se kterou to fakt umíš :D Líbí se mi i nový styl ikonek, popisků jmenu a ten popisek u komentářů je super :) Navíc ta korunka u tebe :DD Heh, přímo královské :D

Ale teď se dostáváme k tomu, co se mi nelíbí. A předem se omlouvám, ale tentokrát to bude trochu delší než u předchozího hodnocení.
1) Volba barev je... no, né úplně katastrofální, to ne, ale ta světlá hnědá se s tou modrou strašně tluče a bolí mě z toho oči. Celkově bych nikdy takovou modrou necpala k hnědé. Mě osobně se totiž k sobě hnědá a modrá vůbec nehodí, ale to je očividně otázka vkusu.
Lištička na pozadí zase není podle pravidel třetin (alespoň u mého PC), což mě mrzí, nicméně už je to lepší. Další, co mi vadí je barevná kombinace hnědá a černošedivá. Nevím, prostě mi to k sobě nejde. Kdybys vynechal tu modrou a dal sem třeba... Oranžovou nebo takovou tu vajíčkovou žlutou, bylo by to pro mě rozhodně schůdnější.
Když sjedu níž, vadí mi, že u komentářů máš super propracovanaou grafiku, ale okolí je jaksi chudé. Totéž by se dalo říct o záhlaví - strašně velký rozdíl mezi tou graficky složitou částí laye a okolím. Stačilo by do menu nebo pozadí přidat nějakou jednoduchou texturu a hned by to bylo veselejší! Anebo trochu ubrat co se týče těch popisků (doufám, že víš, co myslím).
Poslední věc jsou ty odkazy pod "aktuální články": vážně je ta kombinace modré s touhle podívnou béži divná.

No, toť můj názor. Doufám, že jsem tě svou upřímností neurazila :) A držím palce s další tvorou!

11 Lamilka Lamilka | Web | 8. dubna 2015 v 22:16

Nedokážu moc hodnotit vzhled blogu. Zaměřuji se prvotně na to, čím zajímavým dotyčný blogér přispívá. Ať už jsou to drobné každodenní činnosti, obrázky, nebo povídky. Při častém měnění vzhledu blogu se pak špatně orientuju, stejně jako když se mění umístění potravin, kosmetiky, knih, nádobí a různých jiných věcí v Globusu :-) Prostě mám ráda když je vše alspoň trochu při starém :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama