Promoce

16. července 2015 v 19:49 | Vikomt |  Zápisník
Již delší dobu se snažím napsat tento článek, bohužel mi to vůbec nejde. Kdybych psal opravdu od srdce, nebyl bych za mírumilovného slušňáčka. Napadají mě jen samá sprostá slova. Měla to být taková ta třešnička na dortu. Těšil jsem se na takové to slavnostní zakončení - odťuknutí mého životního úspěchu... To jsem si přál, to jsem očekával. Nic z toho opět nebylo. Chtěl jsem jen, aby byl ten jeden den pro mě epický - nezapomenutelný. Bohužel nebyl.


Po úspěšných státnicích jsme dostali 3 věci. Papír s výsledky, pod ním složenku na 400 Kč a pod složenkou "pozvánku ke slavnostní promoci". Připadá mi to divné: Gratuluji, pane Bc., tady máte složenku, tak nám to pěkně zaplaťte. Ty 400 jsou poplatek za promoci. V té úžasné pozvánce se pak píše, že v 7:50 na Kampusu máme předložit ústřižek ze složenky a jako bonus ještě 300 Kč za profesionálního fotografa. Dále se dočteme, z jakých úhlů a s kým budeme vyfoceni. Zdůrazňují zákaz focení! Celé to končí informací, že rodina bude pozvána 15 minut před zahájením (a taky tam nesmí děti do 3 let).

Ok, takže víme vše nepodstatné. Koho sakra zajímá, z které strany ho budou fotit? Mě by spíš zajímalo, kolik si mohu pozvat hostů, zda je tam někde možnost parkování, vstupné atp.

Ještě teď mi leží v žaludku ten tučně zvýrazněný text o zákazu focení. Mně osobně to přišlo naprosto srozumitelné. Rodinu jsem předem proškolil, aby nefotili. Fotograf to přece zajistí a za takové nehorázné peníze to bude jistě luxus. Samozřejmě mě poslechli.

V den D nic neprobíhalo podle instrukcí. Přijdu tam se složenkou a 300 Kč, pařím se v kvádru... Z jedné holky tam vypadlo, že má za úkol vybrat ještě 100 Kč na květiny a pití. Jako vtip by to byl dobrej, co jsem se tak zakecal, většina z nás tam přišla jen s tím ústřižkem a 300... :D Bohužel to vtip nebyl. Už v tuhle chvíli jsem byl hodně naštvaný na fakultu a ten jejich organizační chaos... Nechápu, proč nám nemohli napsat na společný e-mail?!


Pětilístky prý nosí smůlu.

Pak jsme si během deseti minut natrénovali, kam všude se uklonit, *slibuji* a podání ruky... Měli jsme povoleno rozprchnout se. Většina šla za svou rodinou, která čekala na to vpuštění "15 minut před zahájením". Dveře se otevřely nějak dříve, a místo aby tam šli hlavní účastníci první, začal se tam nekontrolovaně hrnout ten celej dav prababiček, pradědečků, tetiček atd.

K tomu ještě musím říct, že jsem si ze slušnosti pozval jen tři lidi - matku s jejím přítelem a M. Přišlo mi přehnané zvát třeba babičky. Říkal jsem si, že tam bude určitě málo místa. Skutečně tam někteří stáli. Myslím si, že měli stanovit nějaký počet, já tam měl jen 3 a někteří i 10?! Fakt nespravedlivé! Také jsem si přál, aby mě tam mohlo vidět víc přátel.

Aby toho nebylo málo, když jsme byli postupně zváni na pódium, celé naše přední řady se jednoduše posouvaly. Jak ti nesedící hosté náhle uviděli volná místa, začali se hrnout k nám dolu, což překvapivě extrémně rušilo, a ptali se nás tam, zda si mohou sednout. Kam bychom si pak asi sedali my? :D

Být tohle moje rodina, chodím kanálama.

Již jsem zmiňoval zákaz focení. Tak hádejte, jak byl dodržován... Nebyl! To byla vyloženě přehlídka debilů. Kdyby to tam ta paní ze studijního hned na začátku nezdůraznila, možná bych to i chápal. Takových 15 magorů tam na férovku fotilo. Mě to štve, když si platím hodně drahého fotografa. Teď si představte, když si fotíte přímo pod reprákem, co ten reprák asi bude dělat... Dejte si mobil k rádiu a začněte někomu volat... Ano, přesně tak, ruší to. Teď si představte, když tam někdo čte proslov a nic z toho neslyšíte, protože si tam nějakej kretén fotí a nevnímá, co se tam děje. Všichni ho tam probodávají pohledem a von i přesto fotí! Nakonec tam na něj vlítla paní ze studijního, jinak bychom asi z celé promoce vůbec nic neslyšeli.

A ještě k tomu údajně profesionálnímu fotografovi, když už jsem v ráži. V pozvánce bylo, jak nás bude fotit a s kým nás bude fotit. Nakonec jsem rád, že tam tahle zbytečná informace byla. On vůbec nefotil to, co měl. Dostal jsem jen 4 fotky - skupinovka, jak přísahám na insignii, jak přebírám diplom a takový to na začátku, když tam přišli v těch legračních kloboučkách. Tak se tedy ptám, kde je tam zmíněná skupinová fotka absolventů s vyučujícími, děkanem a paní prorektorkou?

A za další k panu profesionálovi. Mně přišly totálně nekvalitní fotky. Takové jako když si blbě nastavíte pod žárovkou foťák - oranžové. Na fotce kde přísahám, mě vyfotil ve chvíli, kdy říkám sli - buji, takže tam mám tu hubu pokroucenou tak, že to ani vlastní rodině nechci ukázat. Za tohle jsem dal takové prachy? Tohle má být moje památka? Tohle bych ani nechtěl ukázat vnoučatům. :D Na tohoto fotografa si každoročně všichni stěžují, i přesto ho fakulta stále objednává... Proč sakra, když neumí fotit?!


Na závěr mě dorazila soutěž o nejkvalitnější BP, kterou pořádala fakulta. Měl jsem jedničku, tak jsem se samozřejmě přihlásil. Vyhrát nemalý finanční obnos, by mi v mé špatné finanční situaci pomohlo. V pravidlech bylo, že z každého oboru vyberou jednoho výherce. Ok, mě nevybrali, ale proč v druhém oboru vyhrály dvě slečny a v našem jen jedna? To jsem opravdu nepochopil!

Omlouvám se za sprostá slova. Chtěl jsem jen nezapomenutelnou událost, místo toho mi pukají cévky v očích.


Související články:
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Byl/a jsi tu?

Ne.

Komentáře

1 městoběžník městoběžník | 16. července 2015 v 21:38

Hm, tak to nezávidím a Tvému rozladění se nedivím...
Můj zážitek z promoce byl naopak velice pěkný. Neměli jsme taláry, ale nevadilo to.
Na promoci jsme se přihlašovali každý sám dobrovolně, za 500. Fotografování jsme měli povoleno jen z určité vzdálenosti a zaplatit si snímky profesionála bylo dobrovolné. Hostů jsme mohli pozvat, kolik chceme, polovina sálu byla i tak prázdná a nejspíš je to běžným jevem. Vše jinak probíhalo dá se říci podobně, jen zákazy nikdo neporušoval, žádná soutěž o nejlepší práci neprobíhala a snad pak nikdo na nic nenadával.

Vy jste pronášeli slib v češtině? Myslela jsem, že je to vždy latinsky.

2 Kalypsó Kalypsó | E-mail | Web | 16. července 2015 v 22:19

Tvému rozčarování se ani nedivím! :D Jsem zvědavá, jak to za rok bude vypadat u nás, protože zatím ty 2 roky, co zde jsem, si připadám jak v Kocourkově a marně doufám, že se něco zlepší... :D

3 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 16. července 2015 v 22:20

Aha, no, tak koukám, že všude asi podobný dojmy.
Až na to, že já platila 1 500,- (ano, jsou tam dvě nuly), protože jsem chudá fakulta a nemáme vlastní prostory a proto si pronajímáme jízdárnu zámku. Promoce byla v devět, my tam museli být v osm, což je super, když člověk bydlí přes půl republiky. Vstávačka v půl pátý je lehce osvěžující! Nacvičovali jsme hodinu a pak jsme během pěti minut nestíhaly skočit na WC, kde se platilo po pěti korunách. Ty vole, tohle je můj den a já budu platit i za použití umyvadla..
Co se týče fotografování, tak byl taky zákaz. Ale nikdo to nehlídal ani nic podobnýho a jak fotili všichni kolem, fotila i má rodina a tak si říkám, že proč ne, porušovali to tam fakt všichni. :D A všichni ode mě stáli, což je taky moc těšilo, co ti budu povídat.
No,bylo by to na delší komentář, ale to už by tu byly držkující články dva, že.. :D Asi jsme si to holt představovali jinak, líp. :/

4 Anice Anice | Web | 16. července 2015 v 22:38

Toho fotografa bych nejen probodla pohledem, ale taky mým ostrým nožem, bajonetem, deštníkem a párátkem xD

5 Blanka Blanka | Web | 17. července 2015 v 8:11

Jak tak koukám, tak nechodím jen já do "ústavu" :D Asi to je opravdu téměř všude stejné.

6 yellow yellow | 17. července 2015 v 8:31

Já jsem se ani jedné ze svých promocí neúčastnila, protože oba roky odjížděla do zahraničí, a doopravdy se mi tu nechtělo šest týdnů čekat, navíc kvůli takové šaškárně. Jeden diplom jsem si vyzvedla na studijním, ten z loňska tam ještě je. ;) Ale docela se mi to vymstilo, protože teď pořád musím poslouchat blbý kecy a než dodělám magisterské, tak mám zákaz kamkoli jezdit (všichni moc dobře vědí, že už bych se nevrátila). Takže pokud mi nerupnou nervy, tak ještě rok, a pak kupuji jednosměrnou letenku.
Jinak rozčarování z toho fotografa chápu, je to na pěst, ale pořád máš alespoň nějaké fotky. My si na maturiťáku zaplatili profesionálního fotografa a fotku nemáme ani jednu.

7 userka userka | E-mail | Web | 17. července 2015 v 10:39

Koukám, že organizace vázne všude :D

8 mengano mengano | E-mail | Web | 18. července 2015 v 7:02

No, namíchnutý jsi pěkně :-)

Není ten nablblý fotograf něčí tatík/ strejda/ synek/ vnouček... když ho najímají, přestože neumí fotit? To by tak odpovídalo všeobecně panujícímu bordelu.

9 Vikomt Vikomt | E-mail | Web | 18. července 2015 v 19:04

[1]: My taláry také neměli. Fotograf jsme museli povinně zaplatit všichni.

Slib přečetli oni, my jen sáhli na insignii a řekli: "Slibuji."

[2]: Dobrý je optat se starších ročníků, u nás to nikdo asi neudělal, proto máme tak neprofesionální fotky.

[3]: My to měli na Kampusu (jiné fakulty třeba na Větruši v divadle - no chápeš to? :-? Pak je ta atmosféra o něčem jiném, u nás to bylo jak na přednášce.) Také jsme si to museli platit, protože jsme po státnicích jakoby nestudenti.

No vybírat vstupný na WC je fakt otřesný, to ani my neměli. :D

[4]: Deštník se mi nepodařilo propašovat, nevešel se mi do kvádra. :D

[5]: My ústav původně byli, ale co z něj udělali fakultu, přišlo mi, že se vše jen zhoršilo. Nevím. :(

[6]: Já se naopak nehorázně těšil. Jsem ani nemohl pořádně dospat z nervozity. :D Pro mě to byla taková ta tečka, kde být musím - dálší studium mě už neláká. Vlastně jsem rád, že jsem před lety absolvoval i imatrikulaci, kterou u nás už nejspíš nedělají (podepsání papíru nepočítám).

[7]: Asi jak kde. Nad tou naší fakultou jsem na tohle téma brečel každej rok. :D

[8]: Ale ta úleva po zveřejnění článku byla božská.

Mě by to popravdě také zajímalo, ale nepodařilo se mi najít jeho webovky (ten pro jistotu sna ani žádné nemá, údajně) a jméno jsem úspěšně zapomněl. Před 2 roky podělal tu skupinovku absolventů (tu mám naštěstí celkem dobrou), to bylo stížností. :D

Bych vám tu ty fotky nejradši ukázal, ale odhalení identity by se mi do budoucna mohlo vymstít - třeba na trhu práce, jak jsem se nedávno dozvěděl na ÚP.

10 městoběžník městoběžník | 18. července 2015 v 22:42

To se platí i za promoci ve škoním kampusu?! My jsme byli mimo školu a i přesto mnoho lidí na promoci nešlo s tím, že tolik peněz za ni dávat nebudou.

Také jsme říkali jen "slibuji", ale v latině.

P.S. Myslím, že na úřadu práce Ti poradili dobře. Překvapuje mne, že dávají lidem takové rady.

11 Vikomt Vikomt | E-mail | Web | 27. července 2015 v 23:39

[10]: U nás ano. Protože po státnicích už nás nevedou jako studenty. Tímhle nesmyslem nás krmili, prý se musíme ihned přihlásit na pracák, že už nejsme studenti... haha, já debil kvůli nim přišel o peníze ze sociálky. :-x

Tady mají mladí do 26 speciální skupinové informační schůzky. Taky jsem na to čuměl jak vyvoraná myš. Před lety jsem na pracáku už byl a tohle pro nás nikdy neudělali.

Teď by mě nasralo, kdyby S. udělal toho missáka o mobily. :D

12 městoběžník městoběžník | 29. července 2015 v 19:20

To tedy od Vašeho studijního oddělení nebylo moc hezké. Od ÚP už je to lepší.

Mi kdysi na ÚP přišly zaměstnankyně celkem v pohodě, byli jsme skoro vrstevníci. Ale také to tehdy pro mě bylo jen dočasně, takže si asi se mnou nedělaly moc starostí. Ale např. ostatní lidé ve frontě na práci mi připadali poněkud zničeně, nešťastně...

Přeji tedy, ať se Ti při shánění práce daří!

13 Lisi Lisi | Web | 4. srpna 2015 v 18:40

Taky jsem po promocích. Zážitek mám daleko lepší. Fotky teda ještě neznám, prý do měsíce mají být v ISu. Rozhodně jsem při nich byla dojatá, ta kolečka, přísahání a přebírání diplomu. Nejvíce se mi líbilo, jak se pro něj vyvolalo - inženýr/ka XY. Za ten měsíc od státnic jsem si na titul před jménem už zvykla, ale slyšet to nahlas v takovém pěkném prostředí, to s člověkem pěkně zamává.

14 Vikomt Vikomt | E-mail | Web | 30. srpna 2015 v 20:21

[12]: Děkuji.

[13]: S takovým titulem bych se chlubil všude. Mě momentálně těší, když přijde dopis s Bc., válím se u toho smíchy. :D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama