Podzimní truhlík

11. října 2015 v 21:36 | Vikomt |  Tvorba
Na podzim už bývají letničky KO. Je několik možností, jak to napravit. 1) Nechat to být. 2) Vyhodit to. 3) Udělat si podzimní truhlík. Dnes jsem koukal na protější panelák, většinou jsem viděl bod číslo dvě a místy bod číslo jedna. Moc pěkný pohled na zdechlou slunečnici a na muškáty v posledním tažení… Je fakt, že ještě do nedávna bychom to řešili vyhozením, ale jaksi se nám poštěstilo - v plné sezóně (minulý rok) nám "uletěly" muškáty. Museli jsme si tu ztrátu holt vykompenzovat.


Aby to mělo "kouzlo", koupili jsme si dřevěný truhlík. Truhlík jsme vystlali černým igelitem, aby se při zalévání nezničil. V tomto je jinak umístěn klasický plastový truhlík.


***


***


***


Výběr rostlin? Zcela individuální záležitost. V prodejnách jsou většinou sezónní věci, o to je to jednodušší. Často lze sehnat i balíček - s nějakým přihlouplým názvem jako Podzimní kouzlo atp. Jednoduše si kupte něco, co vám bude evokovat podzim - rostlinky s barevnými listy atd.

V našem truhlíku je:


***


(Maceška - Viola vitrockiana)

*** *** ***


***


(Vřes - Calluna vulgaris)

*** *** ***


***


(Lysimachia nummularia)

*** *** ***


***


(Houttuynia cordata)

Maceška sice moc podzimní není, také mě překvapilo, že jim je do obchodu zase přivezli, ale tak co… Byla čerstvá, krásně tam svítila. Líbila se mi.

Mezery vyplníme například kokosovým vláknem (sisal), mechem, slámou... V našem případě je cosi, co se používá při přepravě křehkého zboží, aby se nepoškodilo. Jestli se to dá nazvat hobliny, netuším.


Jak je to s přezimováním? Ehm, jaké si to uděláte… My to neřešili, celou zimu to stálo venku na parapetu ve 12. patře. Vše přežilo!


***


(Truhlík si velmi dobře zabezpečte, aby vám neuletěl!) [Ehm, ten čtyřlístek tam... :D Ten břečťan ignorujte.]

Po zimě jsme tento truhlík předělali v užitkovo-okrasný. Nebyla nálada na letničky. Měli jsme tam rozmarýn, jahodu, petrželku, macešku a sedmikrásku. V létě se to pozměnilo. Užitkové rostlinky se krapet rozrostly, proto maceška a sedmikráska šla pryč - dosadili jsme další jahodu.


Podzim není jen o smutném deštivém počasí, záleží jen na vás, jak si ho rozveselíte. ;)


Související články:
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Blanka Blanka | Web | 13. října 2015 v 22:54

Nuže moc pěkné,ale já umořkm téměř každoz živou kytku :( :-/

2 Vikomt Vikomt | E-mail | Web | 13. října 2015 v 23:16

[1]: Kytky se musí pěstovat s láskou, jinak nejdou. :D

3 Nebulis Nebulis | Web | 17. října 2015 v 12:11

Krásně jste si okna vyzdobili! Hned to člověka rozveselí.
My máme na jaro, spíše léto sulfinky (krásně splývají jako závěs přes balkón) a na podzim vypleníme zahrádku. Obvykle tam hodíme mini stříbrný smrček, takový hybridní kulatý keřík a i vřes jsme tam měli :)

4 Joina Joina | Web | 1. listopadu 2015 v 13:47

Téda truhlík je nádherný. Zrovna včera u nás se udělaly taky podzimní truhlíky. Ty muškáty, které jsme tam měli od léta už nedělaly žádnou parádu... :)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama