Rostliny

Trnová koruna

29. prosince 2014 v 19:36 | Vikomt
Trnová koruna je docela výstižným názvem pro pryšec, který se oficiálně jmenuje euphorbia milii. Rostlina během růstu ztrácí listy a odhalují se trnité stonky, které připomínají trnovou korunu. Dle Encyklopedie od P. M. Ávila se mu dokonce říká pryšec zářivý i Kristova koruna. Je to kámen úrazu pro všechny prodavače květin, kteří o ní někdy tvrdí, že se jedná o kaktus. Nejedná! Pryšce jsou charakteristické latexem, který z nich vytéká při poranění. Z kaktusu latex běžně nevytéká. Jedná se o velmi atraktivní rostlinu, která se dožívá vysokého věku. Díky své nenáročnosti se řadí mezi často vyhledávané rostliny. Nejčastější barevnou variantou je červená, je však k dostání i v jiných barvách.

Elegantní stálice

6. března 2014 v 20:52 | Vikomt
Dnešní článek bych chtěl věnovat rostlině, kterou pěstovaly již naše babičky. Jedná se o překrásný hvězdník, je také znám jako amaryllis nebo hippeastrum, jedna webová stránka mluví i o zornici - což slyším prvně i já. S touto rostlinou jsem se poprvé setkal na základní škole, kde mě naprosto očarovala svými květy. Netrvalo dlouho, a na jednu nádhernou rostlinu jsem narazil v obchodě. Přemrštěná cena mě tenkrát vůbec nezajímala. Natěšeně jsem si toho krasavce přivezl domu. Následující rok mi znovu vykvetl, což byl pro mě jasný signál, že potřebuje bratříčka. Nyní má již 8 bratříčků a z hvězdníků se tedy stala má posedlost.

Nedocenění společníci

10. září 2013 v 13:06 | Vikomt
Kaktusy patří dle mého názoru mezi velmi oblíbené rostliny snad každého člověka. Naše babičky pěstovaly například i dnes velmi oblíbený vánoční kaktus - případně velikonoční kaktus. Mimochodem nakvetlý vánoční kaktus je k dostání v průběhu celého roku v různých barevných variantách - nejčastější varianta je červená, ale běžně se prodává i oranžová, žlutá, bílá a i vícebarevné varianty. Vánoční kaktus si koupíme pro co? Pro atraktivní vzhled asi ne, i když pro mě je velmi zajímavý. Jde nám o ty dokonalé květy. Běžné pokojovky si kupujeme pro list nebo pro květ. Třeba takový kroton si kupujeme pro list - různé tvary, barvy - rudá, žlutá, zelená; čárky, puntíky, žilkování... ale i on kvete, ale jen velmi nenápadnými kvítky. U kaktusu je to jiné.
 
 

Reklama